جنگل های پاییزی ایران
جنگل های پاییزی ایران

جنگل های پاییزی ایران

جنگل های پاییزی ایران ، آخر های شهریور آهسته آهسته صدای پای پاییز به گوش میرسد، پاییز مانند یک بوم نقاشی بسیار زیباست که با رنگ های زیبا نقاشی شده است و هر رنگی با دلبری هایش چشم بیننده را به خود خیره می کند. قدم زدن بر روی برگ های زرد و نارنجی و صدای خش خش آن ها روح انسان را جلا می دهد چه خوب است که در این فصل به جنگل برویم و این بوم نقاشی را از نزدیک ببینیم و لمس کنیم . گاه گاهی نم باران بر روی صورتمان بنشیند و سر را رو به آسمان بگیریم تا باران کامل صورتمان را خیس کند و از فرط شادی جیغ بزنیم.ما در این مقاله قصد داریم  شما را با جنگل های زیبای پاییزی ایران بیشتر آشنا کنیم  کوله بار سفر ببندید ، دوربین عکاسی را بردارید و با گیلار همراه شوید.

جنگل الیمستان

یکی از بکر ترین جنگل های پاییزی جنگل الیمستان است ، در حالی که جنگل الیمستان را به عنوان طلای سبز ایران می شناسند اما دیدن این جنگل در فصل پاییز خالی از لطف نیست و زیبایی آن شما را به وجد می آورد. این جنگل در ۲۰ کیلومتری جاده هراز از آمل است ، اگرچه پیاده روی  آن بسیار لذت بخش است اما به دلیل شیبی که دارد زیاد به افراد مسن ، خردسال و کسانی که بدنشان شرایط فیزیکی خوبی ندارد توصیه نمی شود . اگر قصد رفتن به الیمستان را داشتید حتما مجهز بروید و کفش مناسب پیاده روی همراه داشته باشید . دسترسی به الیمستان خیلی سخت نیست، کافیست در جاده هراز با دیدن تابلو امامزاد قاسم وارد فرعی شوید و پس از رسیدن به دوراهی به سمت چپ بپیچید. پس از آن حدود ۱۵ کیلومتر را در مسیر پر پیچ و خم طی ‌کنید تا به منظره زیبای پاییزی الیمستان برسید.

تور جنگل الیمستان

تور جنگل الیمستان 27 فروردین 1400

جنگل ابر

یکی دیگر از جنگل های زیبای پاییزی جنگل ابر شاهرود است که در مناطق جنگلی استان سمنان قرار دارد، انبوه درختان در لابه لای اقیانوس ابر جذابیت این جنگل را صدچندان می کند. قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیرکانی  است که جزو بقایای دوران سوم زمین شناسی می‌باشد ، وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون ،بارانک ، سرخدار و مانند آن‌ها جنگل ابر را به موزه‌ای طبیعی تبدیل کرده‌است.  از روستای ابر تا جنگل می‌توانید پیاده شروع به قدم زدن کنید؛ ابتدای مسیر دشت‌های زیبایی با روخانه‌های کوچک و کم آب می‌بینید که در انتهای آن به جنگل انبوه ابر می‌رسید. لازم به ذکر است که  برای رفتن به جنگل حتما از یک راهنمای بلد کمک بگیرید.

تور جنگل ابر 

تور جنگل ابر

جنگل قلعه رودخان

قلعه رودخان گیلان یا همان قلعه رودخان فومن، یکی از مستحکم‌ترین دژهای ایران در دل جنگل است که در طول تاریخ، هیچ دشمنی نتوانسته رنگ داخل دیوارها را ببیند ، قلعه رودخان، بزرگ‌ترین قلعه آجری ایران است که در بالاترین نقطه کوه، در میان جنگل‌های سرسبز و انبوه روستای رودخان قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از هزاران پله در دل کوه بالا بروید. این قلعه در چنان موقعیت دنج و دور از دسترسی واقع شده است که برای بازدید از آن باید طی کردن هزارپله معروف را به جان بخرید. قدمت جنگل قلعه رودخان به هفتصد سال می رسد و در هر فصل سال میزبان تعدادی زیادی از گردشگران است .  پایین جنگل ، رودخانه‌ای به همین نام وجود دارد و گفته می‌شود این قلعه نیز نامش را از همین رودخانه وام گرفته است. عمر در ختان این جنگل به میلیون ها سال می رسد و همچنان شادابی خود را حفظ کرده است ، جنگل قلعه  رودخان برای هر نوع مسافری محبوب است.

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

عبور از یک جاده جنگلی همیشه جزو تصاویر فانتزی و بی‌نظیری است که زیبایی آن در پاییز چندیدن برابر می‌شود. جاده‌های دو هزار و سه هزار از زیباترین جنگل‌های پاییزی ایران است که شما را از روی زمین جدا می‌کند و به ییلاقات در ارتفاعات می‌رساند. شاید فصل پاییز خیلی مناسب سفر به این مناطق ییلاقی نباشد اما برای افراد ماجراجو و طبیعت‌گرد این نوع محدودیت‌ها خیلی معنی ندارد چرا که طبیعت و مناظر آن، در هر فصل به شکلی متفاوت به نظر می‌رسد. این جاده‌ها در واقع از دل جنگل‌هایی به همین نام عبور می‌کند که به دلیل ارتفاعشان از سطح دریا به جنگل‌های دو هزار و سه هزار شناخته می‌شوند.

جنگل راش 

اگر به درخت راش علاقه دارید حتما به جنگل راش که مملو از درختان راش است سری بزنید،در میان جنگل، رودخانه‌ای پرخروش و زیبا در جریان است که به این محیط زیبایی و صفای بیشتری می‌بخشد. صدای حرکت آب در رودخانه، موسیقی آرامش‌بخشی را می‌نوازد که می‌تواند در طول جنگل گردی شما را همراهی کند. وجود رودی زیبا از میان درختانی که آن را احاطه کرده‌اند و نور خورشید تنها از لا به لای شاخه‌ها بر آن می‌تابد چشم‌انداز زیبایی را برای گردشگرانش رقم می‌زند که می‌تواند استراحت‌گاه خوبی برایشان باشد  این جنگل زیبا ،  یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی منطقه سوادکوه است که  در نزدیکی روستا سنگده استان مازندران قرار دارد. چشمه سار های فراوانی در این جنگل وجود دارد که معروف ترین آن ، چشمه آبگرم لاویج است. همه ساله تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن درختان زیبای این جنگل در فصل پاییز رهسپار منطقه می شوند.

تور جنگل راش

جنگل انجیلی

جنگل انجیلی ، جنگلی هیجان انگیز در منطقه سواد کوه است ،که پر از جاذبه های طبیعی و بی نظیر است ،درختان انجیلی گونه‌ای زیبا و منحصر به فردند که فقط در نوارجنوبی دریای خزر می‌رویند. درختان سر به فلک کشیده‌ای که طیف بی‌نظیری از رنگ‌ها را به شما هدیه می‌دهند و گذر از آن شما را وارد بازی رنگ‌ها می‌کند. ارتفاع درختان این جنگل به ۲۵ متر می رسد و برگ های این سروقامتان جنگل ، در فصل هزار رنگ پاییزی بسیار چشم نواز می شود .برای اینکه به جنگل انجیلی در روستای ولیلا برسید، از جاده فیروزکوه به سمت زیرآب از شهرستان سوادکوه حرکت کنید و با رسیدن به روستای اتو مسیر خودتان را به سمت روستای ولیلا ادامه بدهید تا به مقصد برسید.

تور جنگل انجیلی

تور جنگل انجیلی

جنگل سیسنگان

نکته جالب توجه درباره این جنگل مجاورت  جنگل و دریاست که این منطقه را در بین گردشگران و علاقه مندان به طبیعت محبوب کرده است . ساخت این پارک جنگلی به سال ۱۳۴۴  برمیگردد ، که به منظور حفظ گونه خاص گیاهی و جانوری احداث شد و امروزه جای خود را به منطقه گردشگری داده است.

جنگل ارسباران

به سمت شمال غربی کشور ، منطقه کلیبر در استان آذربایجان شرغی سفر کنید و در آنجا جنگل زیبای ارسباران را ببینید ، جنگل ارسباران توسط سازمان یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت شده است و این نشان دهنده پوشش گیاهی و جانوری غنی این جنگل هیجان انگیز است . می توانید یک تجربه عالی جنگل نوردی را برای خود رقم بزنید.

نکات ضروری 

۱ – در نظر داشته باشید که اگر قصد رفتن به جنگل را دارید حتما از یک راهنما کمک بگیرید.

۲- اگر قصد کمپ زدن در طبیعت را دارید همه وسایل مورد نیاز و تجهیزات را با خود ببرید.

۳- اگر آتش روشن کردید موقع بازگشت حتما آن را خاموش کنید که باعث آتش سوزی در جنگل نشود.

۴- حتما لباس گرم همراه داشته باشید.

گیلار مجری مستقیم تور های جنگل نوردی

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*