دانستنی های ییلاق جواهر دشت
دانستنی های ییلاق جواهر دشت

دانستنی های ییلاق جواهر دشت

دانستنی های ییلاق جواهر دشت ، جواهر دشت مقصدی بی نظیر و رویایی برای هر سلیقه ایی است زیرا هر آنچه که از طبیعت میخواهیم را با هم دارد ، کوه ، دشت ، هوای پاک، آب و جنگل های انبوه . اقامت در این جاذبه ی طبیعی تجربه ی عالی و دلنشینی است که گیلار  به علاقه مندان به طبیعت به شدت توصیه میکند .کوله بار سفر ببندید ، دوربین عکاسی خود را بردارید  و رهسپار سفر شوید. با گیلار مجری تخصصی تور ییلاق جواهر دشت در این تور مجازی همراه شوید.

مطالب مرتبط :

تور یک روزه

تور چند روزه

جنگل های پاییزی ایران

جنگل زیبای مشه

جنگل الیمستان فراسوی زیبایی

دانستنی های فیلبند

دانستنی های سوباتان

معرفی ییلاق جواهر دشت

جواهر دشت یک روستای ییلاقی و از جاذبه های طبیعی استان گیلان و در بخش چابکسر قرار دارد.  این جاذبه ی طبیعی در ارتفاعات این شهرستان قرار گرفته و در بسیاری از اوقات، با اقیانوسی از ابر، پوشیده شده است. در قسمت جنوبی جواهردشت، قله بلند گیلان، کوه «سماسوس» و  با ارتفاع ۳,۶۷۸ متر از سطح دریا، در مرز میان استان‌های گیلان و مازندران و مشرف به دریای کاسپین قرار دارد. مسیر جاده‌ای این روستا پرپیچ و خم و بسیار زیبا است و از روستاهای سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلا، گاوماست و چند روستای دیگر می‌گذرد. مساحت این دشت ۱۰۰ هکتار است .

به دلیل تشابه اسم جواهردشت و جواهرده بعضی از افراد تصور میکنند که این دو نام مربوط به یک منطقه است اما در حقیقت اینگونه نیست ، گرچه این دو مکان از یکدیگر دور نیستند اما متفاوت از یکدیگرند.این دشت زیبا با آب و هوایی بکر، مناظری فوق‌العاده و تنوع طبیعی بالا، ییلاق ساکنان روستاهای توابع چابکسر و دیگر روستاهای منطقه است. اهالی این روستاها دام‌هایشان را برای چرا در نیمه گرم سال به مراتع و ارتفاعات جواهرشت می‌برند. در دشت چشمه‌های فراوان و رودهای پر آب مانند «خشکه رود» و «سیاه لات»، جریان دارند. ارتفاع این پهنه سرسبز بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا تفاوت دارد.

به گفته ی قدیمی ها و سالخوردگان  منطقه ، خانمی با نام جواهر بر مردم بزرگتری و سروری داشت و به احترام او نام این منطقه را جواهر دشت گذاشتند اما عده ی دیگر بر این باورند که چون زمین های دامداری و جنگل های اولیه تبدیل به چمن زار و سبزه زار شدند و مرغوبیت آن برای کشت و کار مفیدبوده ، دلیل گذاشتن این نام بر روی این منطقه است. عده ایی قدمت این جاذبه را ۴۰۰ سال میدانند اما تحقیقات نشان میدهد که قدمت این جاذبه بیشتر از ۳۰۰ سال نیست.

مسیر دسترسی به جواهر دشت

که برای رسیدن به جواهر دشت  باید به استان گیلان سفر کنید. راه دسترسی به این استان برای ساکنان مرکز ایران، پس از رسیدن به تهران یا کرج، از طریق جاده‌های چالوس یا اتوبان کرج قزوین است. ساکنان مناطق غربی و جنوبی هم در میانه مسیر قزوین رشت به این آزادراه وارد می‌شوند. اگر از سمت شرق و شمال شرقی ایران قصد سفر به این منطقه را دارید، می‌توانید از جاده‌های شمال‌شرقی به‌سمت گرگان بروید و سپس در مسیر جاده ساحلی وارد شوید. برای ساکنان شرق تهران، امکان تردد به شمال ایران از طریق جاده‌های فیروزکوه و هراز نیز مهیا است؛ اما بیش از ۱۰۰ کیلومتر به مسیر اضافه می‌شود.

در مسیر جاده چالوس، از تهران، مسافتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر پیش روی شما است؛ اما به‌دلیل پیچ‌وخم‌های این مسیر، در حدود ۶ ساعت باید رانندگی کنید. از تهران در مسیر غرب وارد اتوبان همت شوید یا از طریق اتوبان تهران کرج، خود را به ورودی بزرگراه تهران شمال برسانید. این آزادراه در انتهای مسیر فعلی خود به شهرستانک در جاده چالوس می‌رسد. در ادامه مسیر با گذشتن از مرزن‌ آباد و کمربندی چالوس، در مسیر جاده ساحلی به‌سمت غرب ادامه دهید. در ادامه از نمک آبرود و سلمان شهر (متل قو) نیز خواهید گذشت و پس از تنکابن و شیرود به رامسر می‌رسید. از رامسر تا چابکسر مسافتی ۱۲ کیلومتری است و پس از رسیدن به چابکسر، با ادامه دادن ۲۰ کیلومتر دیگر، به ورودی جاده سیاهکلرود و ابتدای مسیر دسترسی به روستای جواهردشت می‌رسید.

جذابیت های منطقه جواهر دشت

یکی از برجسته ترین ویژگی جواهر دشت تنوع بالایطبیعی است، جنگل های هیر کانی ، کوه سماسوس، مراتع سرسبز و ر از گل ، رود های خروشان ، دشت وسیع. گاهی این منطقه شانس دیدن اقیانوس ابر را دارد که تشکیل شدن آن بستگی به هوای منطقه دارد و نمی توان آن را پیش بینی کرد. شب های جواهر دشت بسیار دلپذیر است با آسمان پر ستاره اش چشم هر بیننده ایی را به خود جلب میکند.

پوشش گیاهی جانوری

پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است ، در قسمت هایی شمشاد وجود دارد ، در قسمت هایی میش گوش و انواع درخت های پهن برگ پوشش گیاهر جنگل های مسیر هستند ، در مراتع و دشت ها گل های رنگارنگ و گل گاو زبان می رویند.گونه هایی از درختان آزاد ، توسکا ، افرا ، خرمالوی وحشی و درختان بلوط وجود دارد، در کل از نظر پوشش گیاهی ییلاق جواهر دشت بسیار بی نظیر است.

پوشش جانوری

در جاهای مختلف دشت وجود اسب های زیبا و چرای آن ها منظره یزیبایی را خلق می کند ، در قسمت های مختلف دشت مرال ، شوکا ، کل و بز فراوان هستند. خرس قهوه ایی ، پلنگ ، گراز، گربه جنگلی و شغال نیز در بعضی از نقاط دشت یافت می شود.

جاهای دیدنی جواهردشت

جای جای و نقطه به نقطه این منطقه می تواند جای دیدنی باشد ، از دشت های پر از گل گرفته تا کوه و جنگل و رود ، از دیدن اسب های در حال چرا گرفته تا صدای پرندگان و بال زدنشان در فراز آسمان ، از جاده ی پر پیچ و خمی که شما را به بهشتی میان ابرها میبرد گرفته تا تنفس هوای پاک که هرگز در شهر های شلوغ نمی توانید چنین هوایی را تنفس کنید، همگی از جاذبه های جواهر دشت به حساب می آیند.

در اواسط مردادماه، جشنواره های بومی و محلی و مسابقاتی مانند کشتی گیله مردی، اسب‌دوانی و طناب‌کشی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و به همت بخش خصوصی برگزار می‌شود. تماشای این رویدادها در این منطقه زیبا خالی از لطف نیست.

بهترین زمان برای رفتن به ییلاق جواهر دشت

این منطقه به دلیل ییلاقی بودن در فصل های سرد سال به شدت سرد است که سفر آنجا  توصیه نمی شود ، بهتر است در فصل بهار و تابستان راهی سفر به جواهر دشت بشوید و چند روزی از گرمای تابستان رهایی یابید.

نکات ضروری

۱- اگر میخواهید تا ارتفاعات بالا بروید حتما مواد غذایی مورد نیاز خود را همراه داشته باشید.

۲- اگر قصد کمپ زدن دارید با دتجهیزات کامل راهی سفر شوید

۳- حیوانات منطقه حق زندگی دارند و جز زیبایی های منطقه به شمار می آیند پس آنها را شکار نکنید

۴-کفش مناسب پیاده روی ، لباس گرم فراموش نشود

۵- طبیعت بکر متنطقه را با کوچکترین آشغال خراب نکنید.

۶- محلی های منطقه انسان هایی پاک ، ساده و مهربان هستند، احترام به آن ها که همیشه میزبان های خوبی برای گردشگران بوده اند هرگز فراموش نشود.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*