غذا های محلی کردستان
غذا های محلی کردستان

غذا های محلی کردستان

غذا های محلی کردستان ، کردستان در فصل بهار بهشتی بی مثال است و طبیعت منحصر به فردی دارد . کردستان علاوه بر طبیعت استثنائی اش غذا های محلی خوشمزه ایی دارد طوری که اگر یک بار امتحان کنید مزه آن همیشه در خاطرتان می ماند گیلار در این مطلب قصد دارد شما را با  غذا های محلی مردمام غیور کردستان آشنا کند با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط :

غذا های خوشمزه جنوب ایران

غذا های خوشمزه شمال ایران

۱- کلانه ( که لانه )

کلانه غذایی سبک و بسیار خوش طعم است . سبزیجات تازه مانند پیازچه و یا سبزی معطری به نام پیچک را خرد می کنند و در میان خمیر می گذارند گاهی آن را سرخ میکنند و گاهی روی ساج قرار می دهند و در آخر روغن مالی می کنند و میل می کنند . راز خوشمزه تر شدن کلانه استفاده از روغن حیوانی است .

۲- آش دوغه وا 

کردستان شهر آش های متنوع و لذیذ است ، یکی از آش های معروف این خطه آشی است به نام دوغه وا ، شبیه آش دوغ است با این تفاوت که کوفته ریزه هم داخل این غذا دیده می شود . مواد اصلی آش دوغه وا، نخود، سبزی مخصوص، برنج، بلغور و کوفته‌ریزه است . 

۳- خورشت ریواس

ریواس گیاهی ترش مزه است که در کوهستان می روید و به دلیل کوهستانی بودن منطقه کردستان مردمان این خطه از این گیاه زیاد استفاده می کنند . خورشت ریواس به دلیل ترش بودن ریواس ترش مزه است . گوشت، پیاز، نعنا و جعفری از مواد اصلی این غذای محلی کردستان است.

۴- آش عدس (بلغور)

یکی از غذا های پر طرفدار و پر خاصیت  کردستان آش عدس است . این غذا ترکیبی از عدس، سیب زمینی و  بلغور گندم  است و اگر آش عدس را با نعنا داغ و لیموی تازه میل کنید خوشمزه تر است و طبع سرد عدس را می گیرد .

۵- قایرمه 

اساس این غذا کنگر است . به این صورت که کنگر را در موادی شامل آرد ، تخم مرغ ، زعفران ، کره و آب نگه می دارند  و بعد از چند ساعت در روغن سرخ می کنند . همانطور که می دانید فصل رویش کنگر محدود است بنابراین آن ها کنگر  را فریز می کنند تا همیشه بتوانند این غذا را فراهم کنند البته خیلی ها با کرفس هم این غذا  را درست می کنند. 

۶- دلمه

در بیشتر نقاط کشور دلمه به شکل های مختلف  پخته می شود ، کردستان هم از این قائده مستثنا نیست در سفر به کردستان دلمه برگ‌های بزرگ و خوشمزه کردستان امتحان کنید.

۷- رشته پلو

این درست است که رشته پلو در همه ی نقاط کشور طبخ می شود اما در کردستان غذایی سنتی محسوب می شود و در کنار آن کشمش سرخ می کنند و با مرغ و گوشت میل می کنند .

۸- ماهی کباب

هر گاه به کردستان سفر کردید به سمت مریوان بروید و از ماهی کبابی رستوران های آن جا میل کنید ، هرگز طعم آن را فراموش نخواهید کرد.

۹- شیش کباب  

در کردستان نیز مانند همه جای ایران عاشقان کباب بسیار است . شیش کباب نوعی کباب است که در کردستان پخته می‌شود. گوشت را در مخلوطی از نعنای تازه، فلفل، پیاز، زعفران، سیر و روغن زیتون می‌خوابانند و بعد از چند ساعت کباب می‌کنند. این کباب چه روی زغال چه در تابه پخته شود بسیار خوشمزه خواهد بود.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*