دشت آفتاب گردان و شقایق کالپوش
دشت آفتاب گردان و شقایق کالپوش

دشت آفتاب گردان و شقایق کالپوش

دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش : یکی از جاذبه های طبیعی و فصلی شهرستان میامی در منطقه کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت ماه زیبایی‏ اش را به تماشا می‏گذارد و طبیعت دوستان زیادی را همه ساله به دیدن جلوه ایی از بهشت دعوت می کند و وجه تمایزدشت شقایق و آفتابگردان کالپوش با نمونه های مشابه  وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی درمحدوده آن و نیز مناطق زیبای قشقلته, آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد در پیرامون آن است. گیلار در این مطلب قصد دارد شما را با دشت آفتاب گردان و شقایق کالپوش بیشتر آشنا کند ، در این تور مجازی با  گیلار همراه باشید .

معرفی دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش

دشت آفتاب گردان و شقایق کالپوش ، دشت آفتابگردان در منطقه کالپوش یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود است. با فرا رسیدن شهریور ماه میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های مخملین کالپوش شاهرود شکفته می‌شوند و مناظر بدیع و بی‌نظیری در این منطقه خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای مسحور زیبایی آن‌ها می‌شود. دشت آفتابگردان کالپوش در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد. این منطقه سرسبز و جنگلی با بارندگی کافی و اراضی بسیار مستعد برای کشاورزی و جنگل‌کاری، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان، از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبی برخوردار است. آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود، سطوح زیر کشت آن است که برخلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین‌های هموار دیده می‌شود، در اینجا در دشت‌های ناهموار و تپه‌های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی‌نظیری را خلق می‌کند. کاشت آفتابگردان در این منطقه در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است و انواع مختلف آن را شامل می‌شود که از گونه‌‌های ژنتیکی جدید آن، انواع پا کوتاه و درشت دانه را می‌توان نام برد.

گیاه آفتابگردان در اکثر نقاط دنیا کشت شده و از تخم آفتابگردان روغنی گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.گیاه آفتابگردان در اکثر نقاط دنیا کشت شده و از تخم آفتابگردان روغنی گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

در اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه هرساله میلیون ها گل شقایق میهمان دشت کالپوش می شوند و جلو ه ی زیبایی از رنگ سرخ را به نمایش می گذارند . واقع شدن در اقلیم نیمه‌مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیم‌زار) که با کشت گونه‌های گیاهی مشخص می‌شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشد. علاوه بر گونه‌های زراعی، انواعی از درختچه‌های جنگلی نیز در منطقه کالپوش دیده می‌شود، در این میان، دو مورد از گیاهان این منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه‌ای به عنوان امتیاز گردشگری درآمده‌اند.

حدود  ده درصد از مناطق نمونه ی گردشگری استان سمنان در محدوده کالپوش قرار گرفته است، این موضوع حاکی از اهمیت گردشگری در این منطقه است. علاوه بر سفر به دشت شقایق‌ها، بازدید از کاروان‌سراهای تاریخی در مسیر مانند کاروان‌سرای به دشت، میامی، سپنج (جهان آباد) و موزه میامی نیز خالی از لطف نخواهد بود. می‌توان به منظور ایجاد تنوع در سفر، برای بازگشت مسیر نردین، گردنه خوش ییلاق، شاهرود را انتخاب کنید تا چشم‌اندازهای زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره کتید و آن را به خاطرات خوب سفر خود بیافزایید. بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان العارفین، بایزید بسطامی می‌تواند از برنامه‌های سفر شما در بازگشت از منطقه کالپوش باشد و طبیعتگردی شما را رنگ و بویی عرفانی بخشد.

مسیر دسترسی :

مسیر دسترسی به این منطقه به این گونه است که پس از طی ۶۰ کیلومتر از مسیر شاهرود- مشهد با رسیدن به شهر میامی، به سمت شمال تغییر مسیر داده که در نهایت به این منطقه منتهی می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به دشت آفتابگردان و شقایق کالپوش :

عروس فصل ها یعنی بهار ، سرسبزی ویژه ایی به این دشت می بخشد اما  اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد ماه به علت روییدن گل شقایق ، منطق برای دیدن بی نظیر می شود .اگر هم می خواهید گل آفتابگردان را ببینید باید اواسط شهریور ماه راهی کالپوش شوید که آن هم زیبایی منحصر به فرد خودش را دارد.

گیلار مجری تخصصی تور یک روزه می باشد ، برای اطلاعات بیشتر و دیدن تورها می توانید به وب سایت گیلار مراجعه کنید و یا با شماره ۰۹۱۰۷۴۴۴۴۰۳ ( مدیر تور های طبیعتگردی ) تماس بگیرید .

گیلار مجری تخصصی تور چند روزه می باشد ، برای اطلاعات بیشتر و دیدن تورها می توانید به وب سایت گیلار مراجعه کنید و یا با شماره ۰۹۱۰۷۴۴۴۴۰۳ ( مدیر تور های طبیعتگردی ) تماس بگیرید .

دیدگاه ( 1 )

  • پاسخ Brandi 17 دی 1395

    I believe it is a big as it looked. It looks as if they had a 4×4 unfolded. It was every bit of 1 1/2 inch or better with the wings I would have to say over 2 inches!! Makes you wanna wear ear plugs to bed do7;n821#&t it??

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*