تور ییلاق جواهردشت

برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای گیلار به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تورهای یک روزه

تورهای چند روزه

 تور ییلاق جواهردشت 

ییلاق جواهر دشت با طبیعتی بی‌نظیر و هوای پاک و کوهستانی هم‌چون عروس دشت‌ها در پهنه قله سماموس در شرق استان گیلان واقع شده است. این دشت زیبا در فصل تابستان یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت گردی است.جواهر دشت، عروس دشت‌ها در خطه سرسبز گیلان واقع شده است. طبیعت بکر، دشت‌های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و بسیاری دیگر در این منطقه زیبا در شرق گیلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی را به آغوش خود فرا خواند. برای شناخت بیشتر جواهر دشت با گیلار همراه شوید.

ییلاق جواهر دشت را بیشتر بشناسیم

تور ییلاق جواهردشت مقصدی رویایی برای گذراندن روزهای گرم تابستان، در فضایی سرسبز و خرم با هوایی بهاری است و تمام آنچه از طبیعت می‌خواهید را با هم دارد. کوه، دشت، مرتع، جنگل‌های انبوه و آب و هوایی پاکیزه، همه مشخصه‌های این ییلاق زیبا هستند. اقامت در این طبیعت بکر برای علاقه‌مندان گردشگری طبیعی، یک فرصت عالی است.

خطه سرسبز گیلان بی‌شمار دیدنی طبیعی در دل خود دارد. در سفر به قسمت‌های شمالی کشور، علاوه بر جاذبه دریا، استفاده از ظرفیت‌های طبیعی دیگر نیز بسیار مهیج است. اگر تجربه اقامت در طبیعت را ندارید و تاکنون با صدای شرشر آب و نجوای پرندگان طبیعت بیدار نشده‌اید، درنگ نکنید و در اولین فرصت آماده سفر به جواهردشت،‌ این طبیعت خواستنی شوید. این منطقه فضایی بسیار مناسب برای اقامت در طبیعت دارد و تجربه‌ای تکرار نشدنی برایتان می‌سازد.

جواهردشت کجاست؟

تور ییلاق جواهردشت یک روستای ییلاقی رویایی از جاهای دیدنی گیلان است که در بخش چابکسر قرار دارد. ارتفاع این ییلاق به ۲۵۰۰ متر در بیشترین بلندی می‌رسد. جواهردشت در مرز شرقی استان گیلان و در فاصله ۲۶ کیلومتری از سیاهکلرود و ۴۶ کیلومتری از شهرستان رودسر قرار دارد.

تور ییلاق جواهردشت در ارتفاعات این شهرستان قرار گرفته و در بسیاری از اوقات، با اقیانوسی از ابر، پوشیده شده است. در قسمت جنوبی جواهردشت، قله بلند گیلان، کوه «سماسوس» و با ارتفاع ۳,۶۷۸ متر از سطح دریا، در مرز میان استان‌های گیلان و مازندران و مشرف به دریای کاسپین قرار دارد. مسیر جاده‌ای این روستا پرپیچ و خم و بسیار زیبا است و از روستاهای سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلا، گاوماست و چند روستای دیگر می‌گذرد. مساحت این دشت ۱۰۰ هکتار است.

رودخانه «رحیم آباد»، تامین‌کننده آب شرب بخش های مختلف شهرستان رودسر، از این کوه سرچشمه می‌گیرد و در جواهردشت روان می‌شود. به‌دلیل تشابه نام‌های جواهردشت و «جواهر ده»، جواهردشت ناشناخته‌تر باقی مانده است؛ زیرا به اشتباه همان جواهرده فرض می‌شود؛ اما این دو منطقه گرچه خیلی از هم دور نیستند، متفاوت از یکدیگرند.

این دشت زیبا با آب و هوایی بکر، مناظری فوق‌العاده و تنوع طبیعی بالا، ییلاق ساکنان روستاهای توابع چابکسر و دیگر روستاهای منطقه است. اهالی این روستاها دام‌هایشان را برای چرا در نیمه گرم سال به مراتع و ارتفاعات جواهرشت می‌برند. در دشت چشمه‌های فراوان و رودهای پر آب مانند «خشکه رود» و «سیاه لات»، جریان دارند. ارتفاع این پهنه سرسبز بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا تفاوت دارد.

تور ییلاق جواهردشت شامل بخش‌های جنگلی پایین‌دست و بالادست و مراتع و کوهستان‌ها می‌شود و ساختار طبیعی این مناطق تنوع بالایی دارد. قسمت‌های زیادی از پایین‌دست، در طول سال‌های اخیر، به‌دلیل ساخت و سازهای فراوان و جاده‌کشی، تخریب شده‌اند؛ اما هنوز گونه باارزش شمشاد در این منطقه وجود دارد.

نام گذاری جواهر دشت


به گفته سالخوردگان محلی، چون در دوران قدیم جواهر نامی در این آبادی بزرگ‌تری و سروری مردم را داشت، به احترام او نام آبادی را جواهر دشت گذاشتند. عده‌ای دیگر عقیده دارند که چون زمین‌های دامداری و جنگل‌های اولیه، تبدیل به چمنزار و سبزه‌زار شده‌اند و زیبایی سبزه‌ها و چشمه‌سارها و مرغوبیت زمین برای کشت و کار مفید بوده است؛ از آن رو، این محل را جواهر دشت نامیدند. محلیان قدمت این منطقه را بالای ۴۰۰ سال می‌دانند؛ اما شاهدی بر این ادعا وجود ندارد و با بررسی‌های علمی، عمر این ییلاق نمی‌تواند بیش از ۳۰۰ سال باشد. شرایط مطلوب آب و هوایی و پوشش گیاهی مردم روستاهای اطراف را به این پهنه کشانده است.

 

ویژگی‌های  ییلاق جواهردشت

برجسته ترین ویژگی‌های جواهردشت دارا بودن تنوع بالای طبیعی است. قرار داشتن کوه مرتفع سماسوس، جنگل‌های انبوه و هیرکانی پایین دشت، مراتع سرسبز و پر گل، چشمه‌های جوشان و رودهای فراوان و دشت گسترده و معتدل جواهردشت، همگی از ویژگی‌های ممتاز این ییلاق زیبا است.

در بازه‌هایی از سال، قرار گرفتن این منطقه در میان ابرها،‌ تجربه متفاوت و پر از شگفتی برای مسافران، رقم می‌زند. اختلاف ارتفاع بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر در قسمت‌های مختلف مسیر، تنوع آب و هوایی را نیز، بالا می‌برد و حتی در گرم ترین روزهای سال،‌ ارتفاعات خنک هستند. در طول مسیر جاده ییلاقی به‌سمت جواهردشت، عطر و بوی درختان پرتقال، فضا را پر کرده است.

این منطقه در حال حاضر آب لوله‌کشی شده از چشمه و برق شهری دارد. تقسیم‌بندی و فنس‌کشی میان مزارع و زمین‌های زراعی، به چشم‌انداز مسیر جلوه داده است و خانه های شیب‌دار روستایی با سقف‌های شیروانی خودنمایی می‌کنند.

شب‌های پرستاره جواهردشت، مناظری رویایی دارند و مسیر جنگلی هیرکانی بسیار انبوه و سرسبز است. این منطقه پس از روستای «دیلمان»، مرتفع‌ترین روستا در گیلان است. در روستای جواهردشت شبکه تلفن همراه پوشش دارد.

پوشش گیاهی و جانوری جواهردشت

پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاعات مختلف، متنوع است. در قسمت های پایین منطقه، گونه باارزشی از شمشاد وجود دارد. «میش گوش» و انواع درختان پهن‌برگ پوشش گیاهی جنگل‌های مسیر هستند. اهالی، زمین‌های مناسب در منطقه را زیر کشت سیب‌زمینی برده‌اند. از دیگر پوشش گیاهی پایین منطقه می‌توان به درختان «توسکا» و «خرمندی» و «ممرز»، اشاره کرد. در مراتع و دشت،‌ گل‌های رنگارنگ و گل گاو زبان می‌رویند.

در بخش میانی گونه‌های درختان آزاد، توسکا، افرا،‌ خرمالوی وحشی و درختان بلوط وجود دارند. از گیاهان در ارتفاع نیز، می‌توان بلوط، آزاد، راش، ون، زالزالک، و گلابی وحشی را نام برد. در سراسر مسیر، بوته‌های تمشک، گزنه و گل‌های پامچال و بنفشه به چشم می‌خورند.

دام‌های جواهردشت

در قسمت‌های مختلف دشت، اسب‌های آزاد در حال چرا مناظری زیبا آفریده‌اند. در زمین‌های گلی روستاها جای رد سوراخ‌ موش‌خرماها وجود دارد. در منطقه سرولات و جواهردشت، مرال، شوکا، کل و بز فراوان هستند. خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، گربه جنگلی و شغال نیز در جنگل‌ها یافت می‌شوند. از مهم‌ترین پرندگان منطقه می‌توان، سارگپه و قرقاول را نام برد.

 

تفریحات جواهر دشت


گذشتن از جاده پرپیچ‌وخم این ییلاق شما را به بهشتی میان ابرها می‌رساند. جواهردشت سرشار از چشمه‌ها و دشت‌های سرسبز و وسیع است و از هر سمتی بروید برای پیاده‌روی و تنفس هوای پاک، مناسب است. مراتع «ناصره دشت» و «لووه سر» به زیبایی‌های جواهردشت افزوده‌اند. می‌توانید در گردش‌تان از تماشای اسب‌های وحشی و دام‌های در حال چرا لذت ببرید. زمانی که هوا صاف باشد، پهنه ساحلی و جلگه‌ای دریای خزر دیده می‌شود.

از برجسته‌ترین تفریحات جواهر دشت می‌توان، جیپ‌سواری در جاده‌های جنگلی و کوهستانی، طبیعت‌گردی در مراتع، اتراق در چشم‌اندازهای زیبا، عکاسی از مناظر بکر، شب‌نشینی زیر آسمان پرستاره در خنکای ییلاق، صرف خوراک‌های محلی، تجربه قدم زدن در میان اقیانوس ابر، اقامت در کلبه‌های روستایی و دور از امکانات شهری و تماشای غروب زیبای این منطقه را نام برد.

با یک ساعت پیاده‌روی از ابتدای روستا به اولین چشمه می‌رسید و اگر یک ساعت و نیم دیگر مسیر را ادامه دهید، به بالاترین نقطه دشت، با منظره‌ای پر از بوته های گون خواهید رسید. در چشمه بعدی در همین نزدیکی می‌توانید از آب حوضچه های آن بنوشید. به یاد داشته باشید برای رفتن به ارتفاعات و رسیدن به این جاذبه‌های جواهردشت حتما به کمک راهنماهای محلی نیاز دارید.

در اواسط مردادماه، جشنواره های بومی و محلی و مسابقاتی مانند کشتی گیله مردی، اسب‌دوانی و طناب‌کشی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و به همت بخش خصوصی برگزار می‌شود. تماشای این رویدادها در این منطقه زیبا خالی از لطف نیست.

دیدنی‌های اطراف تور ییلاق جواهردشت

در سفر به منطقه جواهردشت و اقامت چندروزه در این ییلاق زیبا، از دیدنی‌های اطراف جواهردشت نیز دیدن کنید. از برجسته‌ترین دیدنی‌های اطراف، منطقه حفاظت شده «سرولات» است که در مسیر جاده ییلاقی قرار دارد. این محدوده پوشش گیاهی بسیار زیبا و معطری دارد و پیاده‌روی و گشت‌وگذار در طبیعت سرسبز آن، بسیار جذاب خواهد بود. اگر از علاقه‌مندان به کوهنوردی هستید،‌ جواهردشت یکی از مسیرهای آغازین برای صعود به قله سماسوس است. مسیر صعود به قله، هفت کیلومتر طول و ۱۷۰۰ متر اختلاف ارتفاع دارد و اواسط مردادماه بهترین زمان برای رفتن به این ارتفاعات است. در ابتدای مسیر، کوه شیب ملایمی دارد که به‌تدریج زیاد می‌شود. صعود به قله این کوه ۶ الی هفت ساعت طول خواهد کشید، اما چشم‌انداز قله،‌ منظره‌ای بی‌نظیر از سواحل دریای خزر تا چمخاله را شامل می‌شود. در بخش‌هایی از مسیر صعود، ابرها شما را احاطه می‌کنند. ارتفاعات سماسوس، سرچشمه رودهای جواهردشت است.

«امام‌زاده نقره عباس»، محلی برای زیارت محلیان و ادای نذورات آن‌ها است. در پیاده‌روی به‌سمت جواهردشت، در ورودی روستا می‌توانید در این امام‌زاده، نفسی تازه کنید و راه را ادامه دهید.

قدم زدن در روستاهای اطراف جواهردشت، بسیار لذت‌بخش و از معروف‌ترین آن‌ها، روستای «قاسم آباد» است. این روستا با عنوان «روستای ملی چادر شب بافی»، در آثار ملی ایران، به ثبت رسیده است. لباس‌ها و رقص محلی این روستا معروف هستند.

 

سوغات جواهر دشت

بهترین سوغات این منطقه، سبزی‌های معطر و دارویی آن هستند. می‌توانید از سراسر جنگل و مراتع و دشت، این گیاهان را بچینید و از خواص آن‌ها بهره‌مند شوید. محصولات تازه و تولیدی روستاییان منطقه مانند، دوغ،‌ ماست، پنیر، رب آلوچه و گل گاوزبان نیز از بهترین سوغات‌ جواهردشت هستند.

 

بهترین زمان سفر به جواهردشت


مسافران و کوهنوردان حرفه‌ای در تمام ایام سال می‌توانند به این منطقه زیبا سفر کنند. بسیاری از کوهنوردان برای صعودی حرفه‌ای به قله سماسوس فصل زمستان را انتخاب می‌کنند؛ اما در زمستان جواهردشت پوشیده از برف می‌شود و برای افراد بومی غیرقابل سکونت است. از اواسط پاییز بارش برف آغاز می‌شود و تا اواخر فروردین نیز بارش برف محتمل است.

برای لذت بردن از دشت پرگل، مراتع سرسبز و عطر و بوی گیاهان معطر، بهترین زمان از اواسط بهار تا اوایل پاییز است. در این فاصله امکان اقامت در فضای باز و کمپ کردن وجود دارد. چنانچه در بهار و پاییز به جواهردشت می‌روید، حتما وضعیت آب و هوایی را استعلام کنید.

 

گیلار هر ساله تور ییلاق جواهر دشت را برای علاقمندان به خوبی اجرا می کند و لحظات شا و مفرحی را برای همسفرانش رقم می زند شما هم می توانید با مجموعه گیلار سفر کردن را تجربه کنید.